
Ethereum
Skrót: ETH
Rok powstania: 2015
Tworca: Vitalik Buterin
ICO: Tokenizacja w 2014 (BTC-ETH)
Technologia: Blockchain, dapps
Zasob: Nieustalony
Etherum jest zdecentralizowaną platformą opartą na otwartym oprogramowaniu, skonstruowaną z wykorzystaniem technologii blockchain, obsługującą transakce p2p oraz zdecentralizowane aplikacje – dapps. Ethereum jest więc nieposiadającą wewnętrznej hierarchii siecią urządzeń (węzłów), które w zgodzie z zasadą p2p zarówno tworzą jak i poddają weryfikacji nieustannie powiększający się zasób bloków określany jako blockchain. Urządzenia, które funkcjonują w ramach sieci w zamian za „obsługę” bloków otrzymują kryptowalutę „Ether” (ETH).
Sposób funkcjonowania Ethereum został po raz pierwszy opisany przez jego twórcę Vitalika Buterina w 2013 roku. Rok później wraz ze swymi współpracownikami Buterin omówił szczegóły swojego projektu podczas konferencji Bitcoina. W tym samym roku (2014) za pośrednictwem Ethereum Switzerland GmbH rozpoczęły się prace nad oprogramowaniem. Środki na rozwój sieci pozyskano dzięki procesowi tokenizacji dokonanej pomiędzy lipcem a sierpniem 2014 roku – wówczas pozwolono inwestorom wymienić Bitcoin na Ether. W lipcu 2015 roku wprowadzono aktualizację protokołu Ethereum – „Frontier”, wraz z która rozpoczęła działalność sieć.
W kontekście Ethereum warto wspomnieć o wpadce z 2016 roku, kiedy to autonomiczna organizacja zwana „THE DAO” przeprowadziła za pomocą platformy Ethereum zbiórkę w ramach finansowania społecznościowego i zebrała na swój projekt rekordową sumę 150 milionów dolarów. Błąd w stworzonym kodzie doprowadził jednak do kradzieży tokenów DAO o wartości 1/3 wkładu – 50 milionów dolarów. Fakt ten podzielił społeczność kryptowaluty. Część użytkowników domagała się cofnięcia Ethereum do czasu sprzed ataku i przywrócenia aktywów, druga część wnosiła o brak ingerencji. Doprowadziło to do rozłamu i powstania dwóch odrębnych kryptowalut – Ethereum (ETH) jest tą, która cofnęła się do stanu sprzed ataku; Ethereum Classic (ETC) jest kontynuacją sieci bez przeprowadzania interwencji.
Ethereum Kurs
Jak zdobyc Ethereum?
Ether (ETH) można zdobyć w taki sam sposób jak każdą inną kryptowalutę. Jeżeli marzy nam się zostać górnikiem możemy wyposażyć się w koparkę i rozpocząć wydobycie licząc, że otrzymamy nagrodę w postaci kryptowaluty. Jeżeli Ether wolimy po prostu kupić należy skorzystać z usług giełdy kryptowalut lub kantora kryptowalutowego.
Gdzie kupic Ethereum?
Zdecydowanie najprostszym wyborem są kantory kryptowalut. Transakcja w kantorze jest najprostsza i najszybsza: po prostu wybieramy ilość Etheru którą chcemy zakupić oraz walutę, w której chcemy zapłacić. Po zakceptowaniu transakcji Ether znajduje się we wskazanym portfelu. Kolejnym rozwiązaniem są giełdy kryptowalut, które pozwalają na śledzenie kursów i trendów kryptowalut. Zdecydowanym liderem zarówno jeżeli chodzi o kantor jak i giełdę jest Binance – platforma na której każdego dnia dokonuje się najwięcej transakcji. Przy wyborze giełdy warto pamiętać, że im więcej ma ona użytkowników – tym więcej ofert na niej znajdziemy, tym większa będzie nasza moc nabywcza. Warto również zwrócić uwagę na poziom zabezpieczeń konta użytkownika i dokonywanych transakcji. Warte polecenia są także następujące platformy: BitBay, BitClude, Coinbase.
Jak kopac Ethereum?
Obsługa bloków przez urządzenia podłączone do sieci jest podstawą istnienia kryptowalut – w tym również Etheru, nazywana jest również górnictwem. Aby zostać górnikiem należy wyposażyć się w koparkę – tutaj rozumianą jako sprzęt komputerowy z wysoką mocą obliczeniową. Wszystkie urządzenia (koparki) w sieci wykorzystują swoją moc obliczeniową do rozwiązywania łamigłówek kryptograficznych – im więcej znajduje się w sieci koparek, tym trudniej „rozwiązać” kolejne bloki. Pierwszy górnik, którego koparka poprawnie rozwiąże zagadkę otrzymuje nagrodę w postaci Etheru. To co należy pamiętać to fakt, że praca górnika jest kosztowna, składa się na nią cena zakupu koparki (aby zapewnić sobie szanse na nagrodę – kryptowalutę należy dysponować dosyć sporą mocą obliczeniową) oraz rachunki za prąd. Wartość rynkowa kryptowaluty musi więc przewyższać poniesiony wkład finansowy.
Obecnie Ethereum korzysta z technologii „Difficulty bomb”, która zaczyna utrudniać dalsze wydobycie Ethereum wraz z wydobyciem kolejnych bloków.
Czynniki Wplywajace na cene Ethereum
Jak każda kryptowaluta – Ether nie jest zależny od jakiegokolwiek państwa, rządu czy instytucji (w tym głównie banków) – stąd też wynika głównie zainteresowanie użytkowników, którzy w coraz mniejszym stopniu ufają instytucją finansowym i walutom fiducjarnym – opartym na zaufaniu w organ wydawczy, które deklaruje ich wartość. Z tej przyczyny kryptowaluty są odporne na kryzysy finansowe – nie tracą na wartości wobec spadku wartości pieniądza. W przypadku kryptowalut ich wartość rynkowa zależy od zaangażowania samych użytkowników.
Ogólny trend jest właściwie niezmienny: popyt na kryptowaluty nieustannie rośnie, a podaż każdej z nich jest ograniczona. Z reguły kiedy waluta cieszy się dość sporym zainteresowaniem, w ramach sieci dokonywana jest duża ilość transakcji, a kryptowalutę coraz trudniej jest wydobyć – wzrasta jej cena (czego najlepszym przykładem jest Bitcoin).
Zarówno Ethereum (ETH) jak i Ethereum Classic (ETC) są walutami dosyć łatwo dostępnymi – możliwymi do nabycia w każdej większej giełdzie czy kantorze – co jest niewątpliwie atrakcyjne i zachęcające dla inwestorów.
Koszty wydobycia są również poważnym czynnikiem warunkującym cenę kryptowalut. Jeżeli przewyższają ich wartość zwyczajnie nie opłaca się ich wydobywać. Dlatego w sieci Etherum nieustannie pojawiają się aktualizacje czuwające nad opłacalnością.
Ethereum co prawda nie jest tak chętnie podejmowane w mediach jak bitcoin, jednak od czasu powstania cieszy się raczej rosnącym zainteresowaniem – jakby nie było jest najpopularniejszą (zaraz po BTC) kryptowalutą.
Ethereum a Bitcoin
Pomiędzy Bitcoinem a Etherum jest wiele różnic. Podstawową różnicą na co wskazują wszyscy użytkownicy kryptowalut jest rodzaj i sposób wykorzystywanej technologii blockchain – Bitcoin jest siecią blockchain pierwszej generacji, natomiast Ethereum – pierwszą siecią blockchain drugiej generacji – co znajduje odzwierciedlenie w jej funkcjonalności:
- Podstawowym zastosowaniem sieci Bitcoin jest przechowywanie wartości i kluczy dokonywanych transakcji w oparciu o cyfrową walutę – BTC. Ethereum oprócz tej funkcji umożliwia użytkownikom tworzenie i uruchamianie w ramach udostępnionego kodu zdecentralizowanych aplikacji i kontraktów. Inteligentne kontrakty (ang. smart contracts) pozwalają programistom na tworzenie aplikacji z wykorzystaniem niezawodności, bezpieczeństwa i dostępności łańcucha bloków oferując przy tym funkcje p2p z najróżniejszych dziedzin – od ubezpieczeń i pożyczek po gry video.
- Ethereum wprowadza pojęcie gasu. Tak jak pojazd nie jest w stanie poruszać się bez paliwa, tak kontrakty w sieci Ethereum nie mogą być zawarte bez gasu. Kontrakty określają ilość gasu, którą użytkownicy są zobowiązani zapłacić za ich pomyślne funkcjonowanie. Kiedy użytkownik nie posiada wystarczająco dużo gasu – kontrakt zostanie wstrzymany. W gruncie rzeczy jest to system opłat w sieci. Średnia cena gasu w dużej części ustalana jest przez górników: kiedy aktywność w sieci jest duża – cena gasu rośnie, kiedy aktywność jest mała – cena spada. Gas jest więc miarą mocy obliczeniowej zdeponowanej w sieci; narzuca on właściwa opłatę użytkownikom w zależności od poziomu eksploatacji zasobów Eteherum.
- Nowe bloki Bitcoina generowane są co 10 minut, Ethereum – co 12 sekund.
- Bitcoin posiada ograniczony zasób (21 mln jednostek), podaż Ethereum jest nielimitowana.

Ciekawostka

Pomimo wielu blogów i tutoriali nie każdy jest w stanie do końca pojąć metodę funkcjonowania kryptowalut i sieci blockchain. Wielu użytkowników ogranicza się jedynie do korzystania z kantorów i giełd kryptowaluit dostrzegając w nich możliwość pomnożenia swoich aktywów. Tym bardziej zadziwia fakt, że twórca Ethereum w momencie ogłoszenia projektu miał zaledwie 19 lat. Warto też wspomnieć, że w 2012 roku zdobył brązowy medal na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej.