Czym jest Bitcoin?

bitcoin_info

Bitcoin

Skrót: XBT, BTC, ₿
Rok powstania: 2009
Twórca: Satoshi Nakamoto
ICO: Tak
Technologia: Blockchain, sieć P2P
Zasób: Ograniczony – 21 000 000

Bitcoin jest rodzajem kryptowaluty – wirtualną, zdecentralizowaną (nieposiadającą instytucji emisyjnej) walutą. Pozostaje zatem niezależny od banków, rządów i innych organizacji, które pośredniczyłyby w jej wymianie.

Nazwa Bitcoin odnosi się również do sieci peer-to-peer, która używa jego otwarto-źródłowego kodu (Bitcoin Core). Funkcjonujące w ramach tej sieci „jednostki monetarne” bitcoina są więc tak naprawdę jedynie informacją przekazywaną w sieci. Waluta ma wymiar wirtualny co oznacza, że nie istnieją jej fizyczne emisje. Klucze kryptograficzne (w uproszczeniu 1 klucz= 1 moneta) przechowywane są na urządzeniach (komputerach, tabletach, smartfonach) w specjalnie stworzonym do tego celu oprogramowaniu.

1 Bitcoin jest podzielny na 100 milionów mniejszych jednostek „monetarnych” – tzw. „satoshi”.

W przeciwieństwie do walut formalnych (jak USD, EUR, PLN) Bitocoin nie jest walutą fiducjarną, która opiera się na zaufaniu/ wierze do jednostki emisyjnej (np. Narodowego Banku Polskiego) co do wartości pieniądza.

Bitcoin kurs

Name Price
Bitcoin (BTC)
zł0.000000

Jak zdobyc Bitcoin?

Pozyskiwanie kryptowalut, w tym bitcoina, określa się potocznie jako kopanie lub tez wydobycie. W przeciwieństwie do tradycyjnego górnictwa, w którym górnik wydobywa istniejący już w ziemi surowiec, kopacze kryptowalut go tworzą. Proces wydobycia jest niezrozumiały dla laików i prosty dla tych, którzy się tym zajmują. Tak jak w tradycyjnym górnictwie należy wyposażyć się w odpowiedni sprzęt – w tym wypadku koparkę.

Dużo prostszą metoda pozyskania BTC jest jego zakup. Najprostszym rozwiązaniem w celu kupna kryptowaluty są kantory – dedykowane dla początkujących uczestników rynku. Warto tutaj wspomnieć, że przebywając w Warszawie możemy skorzystać z usług stacjonarnego kantora BTC. Kolejnym sposobem są giełdy kryptowalut oferujące ich kupno i sprzedaż od innych użytkowników z danej platformy. Oczywiście, bitcoina można nabyć również bezpośrednio od innego użytkownika, co jednak wiąże się z potencjalnym ryzykiem niewywiązania się przez niego z transakcji.

Gdzie kupic bitcoin?

Kantor Bicoin to idealne miejsce dla początkujących użytkowników. Wybierając go należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo i łatwość w obsłudze. Szybki transfer zakupionych BTC na portfel użytkownika będzie dodatkowym atutem. Zgodnie z ideologią kryptowalut (decentralizacją i anonimowością), wymagania formalne kantora powinny być minimalne.

Giełdy kryptowalut to miejsca idealne dla osób, które oprócz bitcoinem zainteresowane sią również innymi kryptowalutami – chociażby śledzeniem ich aktualnego kursu.

Warto pamiętać, że przechowywanie kryptowalut na niesprawdzonej, szemranej giełdzie niesie za sobą poważne ryzyko ich utraty. Wiele było w historii giełd, które zniknęły z dnia na dzień wraz z aktywami swoich użytkowników (polecane przez nas giełdy działają na rynku już długi czas, są więc zaufane i sprawdzone). Rozwiązaniem są portfele wśród których można wyróżnić: deskopowe (instalowane na PC) (np. Exodus lub Electrum), przeglądarkowe (np. Coinbase i Blockchain.com), mobilne (np. Samourai Wallet) i sprzętowe (np. Ledger)

Jak kopac bitcoin?

Jak już wspomniane zostało wyżej, aby zostać górnikiem BTC należy wyposażyć się w koparkę. W tym przypadku mowa o sprzęcie komputerowym dysponującym określoną mocą obliczeniową oparta o CPU (central processing unit – procesor) i GPU (graphics processing unit – procesor graficzny). Na przestrzeni lat – od pojawienia się BTC, aby sprostać wymaganiom i zadaniom kopaczy stworzono specjalistyczny sprzęt. Pierwszym jego rodzajem jest FPGA (field programmable gate arrays) będący programowalnym okładem logicznym (jego wydajność jest dwukrotnie wyższa niż GPU). Technologią dedykowaną wyłącznie kopaczom są koparki ASIC (application-specific integrated circuit) – układy scalone zaprojektowane do realizacji jednego zadania (w typ przypadku kopania).

W procesie wydobywczym należy wziąć pod uwagę moc obliczeniową naszej koparki, cenę kryptowaluty, wynagrodzenie za wykopanie bloku, cenę prądu i trudność kopania. Dla przykładu: w 2010 roku na komputerze wyposażonym w procesor Intel i7 można było pozyskać do 50 BTC na dobę – na tamte czasy nie był to jednak proces szczególnie opłacalny, gdyż wartość 1BTC wynosiła niecałe 0,1 dolara; ostateczny zysk był mniejszy niż wartość zużytego prądu.

Jak przebiega proces kopania? Bitcoiny pozyskuje się z rozbijania tzw. bloków. Pierwszy blok o nazwie „genesis” był obficie eksploatowany przez swego twórcę. Jako, że był on jedynym użytkownikiem sieci, mógł pozyskać do 1 mln BTC. Z czasem do sieci przyłączali się kolejni górnicy oferując moc obliczeniową swoich koparek. Nagrodę w postaci kryptowaluty otrzymuje tylko ten górnik, który jako pierwszy rozwiąże problem – prawdopodobieństwo wygrania tego wyścigu jest wprost proporcjonalne do posiadanej przez koparkę mocy obliczeniowej.

Wśród sposobów kopania należy wskazać tzw. cloud mining jako najpopularniejszą metodę. Pozwala on na uniknięcie wysokich kosztów zakupu koparki i opiera się na wypożyczeniu sprzętu od innej firmy. Działając samodzielnie trzeba dysponować naprawdę drogim sprzętem o wysokiej mocy obliczeniowej, aby mieć szanse na uzyskanie BTC. Powstają również tzw. „mining poole” czyli spółdzielnie wydobywcze – jest to nic innego jak użytkownicy, którzy połączyli moc obliczeniowa swoich koparek – wówczas ewentualna nagroda zostaje podzielona wg wniesionej mocy obliczeniowej. Warto wspomnieć, że większość pooli pobiera opłaty od górników. Wśród pięciu najpopularniejszych można wskazać: Poolin, Huobi.pool, AntPool, F2Pool, ViaBTC.

Czynniki wplywajace na cene bitcoina

Na cenę BTC wpływa wiele czynników – choć zupełnie odmiennych niż w przypadku tradycyjnych walut. Bitcoin, jak większość kryptowalut nie jest podatny na działanie inflacji, gdyż nie opiera się na z góry przyjętej wartości. Z tego względu kryptowaluty są względnie odporne na światowe kryzy: kwota, którą trzeba za nie zapłacić rośnie wraz ze spadkiem wartości pieniądza. Początkowo poważnym czynnikiem determinującym wartość BTC był koszt wydobycia, który jak wspomnieliśmy przekraczał wartość samej waluty. Koszt zakupu lub wynajmu sprzętu oraz koszt prądu są tym, co odstrasza początkujących górników i ogranicza ich ilość, co również przedkłada się na notowania bitcoina. Podobnie jak innymi kryptowalutami, bitcoinem coraz bardziej interesują się media, coraz więcej ludzi się o nim dowiaduje, przybywa zaciekawionych tematem jak i zainteresowanych posiadaniem. Warto w tym miejscu wspomnieć, że w coraz większej ilości miejsc zapłacimy BTC. Jego cenę w poważny sposób warunkuje ograniczony zasób i widmo całkowitej eksploatacji.

Prognozy

Ważnym zjawiskiem w utrzymaniu wartości BTC jest bitcoin halving – czyli nagroda dla górników, która jest zmniejszana co 210 tysięcy bloków (4 lata) o połowę. Na początku wynosiła 50 BTC, później 25, obecnie 12,5 BTC. Obecne ograniczenia wydobycia i mała ilość BTC pozostałych w puli przyczyniła się do zwiększenia jego wartości w ostatnim czasie – obecnie za jednego bitcoina trzeba zapłacić ok 50 000 dolarów.

Ciekawostka

Interesującą ciekawostką, a wręcz legendą związana z bitcoinem jest pierwsza transakcja z jego użyciem. W 2010 roku, Laszlo Hanyecz zapłacił za dwie pizze kwotę 10 000 BTC. Wtedy, wartość jednego bitcoina oscylowała w granicach 0,01 dolara. Nietrudno przeliczyć, że gdyby ta sama transakcja miała miejsce dziś, dwie pizze miałyby wartość ok. 100 milionów dolarów.