Ranking Gield Kryptowalut

Kryptowaluty są coraz częściej pojawiającym się w świecie finansowym tematem. Dzięki swojej niezależności od rządów państw i instytucji finansowych (jak np. banki) przyciągają sporą uwagę inwestorów. Swoją niewątpliwa sławę zawdzięczają wreszcie bitcoinowi, który w ostatnim czasie osiąga rekordowe ceny – sięgające ok 50 tysięcy dolarów za jedną wirtualną monetę. Dla wielu śledzących notowania kryptowalut wydają się być idealną „lokatą”, która pozwoli nie tylko bezstratnie przechować, ale i pomnożyć kapitał. Choć najprostszą i najszybszą metoda nabycia kryptowalut jest tzw. kantor, większa popularnością cieszą się giełdy pozwalające nabywać waluty bezpośrednio od innych użytkowników a także śledzić kursy zarówno w relacjach pomiędzy innymi kryptowalutami jak i walutami oficjalnymi. Jaką giełdę wybrać? na co zwrócić uwagę? O tym poniżej.

GiełdaIlość KryptowalutProwizjaMinimalna WpłataPodstawowe InformacjeWięcej
Binance_Logo
Ponad 350
0.01%
40 PLN

 • Rok założenia: 2017

 • Giełda w języku polskim

 • Własny token BNB

Kraken_Logo
68
0.26%
25 PLN

 • Rok założenia: 2011

 • Stabilność giełdy i jej wiarygodność

 • Rozsądne stawki prowizji

Etoro_Logo
26
0.43%
5 PLN

 • Rok założenia: 2014

 • Największa polska giełda kryptowalut

 • Prowizja na parach z kryptowalutami maker:0%, taker:0.1

Etoro_Logo
62
0.2%
25 PLN

 • Rok założenia: 2015

 • Możliwość bezpłatnego przesyłania środków innym użytkownikom

 • Oferuje kredytowanie części transakcji

Etoro_Logo
Ponad 120
W zależności od transakcji
100 PLN

 • Rok założenia: 2006

 • Bezpłatne narzędzia do badań i analiz rynkowych

 • Konto Demo na czas nieokreślony

Bitfinex_Logo
150
0.2%
W zależności od Coina

 • Rok założenia: 2012

 • Możliwość handlowania z dźwignią

 • Prowizje max 0.2%

Etoro_Logo
2
4.9%
100 PLN

 • Rok założenia: 2019

 • Polska firma

 • Wpłaty za pomocą tradycyjnego przelewu oraz kart płatniczych

Jak kupic kryptowaluty?

Osoby zainteresowane nabyciem kryptowaluty powinny zacząć od założenia tzw. „portfela” czyli miejsca, w którym będą one przechowywane. Szczególną popularnością cieszą się portfele online, wśród których klienci mają do wyboru portfele deskopowe (oprogoramowanie instalowane na komputerze), mobilne (aplikacje na smartfony), przeglądarkowe (serwisy internetowe dostępne przez przeglądarkę). Portfele online cechują się również łatwą dostępnością do zgromadzonych kryptowalut oraz szybkością wykonywania transakcji – np. dopisywania do portfele nowo zakupionej kryptowaluty. Warto też wspomnieć, że większość giełd kryptowalutowych posiada wbudowaną funkcję portfela. Oto jak wygląda krok po kroku proces zakupu kryptowaluty:

 • Zacząć należy od wyboru giełdy i założenia na niej konta, warto przy tym wyborze wziąć pod uwagę rodzaj konta, który chcemy założyć: osobiste czy firmowe. Niektóre giełdy mają w swej ofercie wyłącznie konta osobiste. Następnie należy wypełnić wszystkie wymagane dane w formularzu, pamiętając o zaakceptowaniu regulaminów i zgód – m.in. na przetwarzanie danych osobowych.
 • Po założeniu konta użytkownik przechodzi proces weryfikacji, który jest zależny od standardów giełdy. Zadaniem weryfikacji jest gwarancja bezpieczeństwa innych użytkowników i dokonywanych transakcji. Jednym z pierwszych etapów jest potwierdzenie za pomocą przesłanego kody zarówno adresu e-mail jak i numeru telefonu. W drugim etapie najczęściej wymagane jest przesłanie skanu dokumentu tożsamości w celu weryfikacji wprowadzonych danych, niekiedy wystarczy przesłać wyciąg z konta bankowego.
 • Po pozytywnej weryfikacji – o czym użytkownik zostanie poinformowany (mail lub sms) otwiera się możliwość nabywania i sprzedawania kryptowalut. Możemy je nabywać za pośrednictwem walut tradycyjnych (m.in. PLN, EUR, USD) lub innych kryptowalut. W tym celu należy z reguły najpierw wybrać kryptowalutę, która nas interesuje (z panelu użytkownika) a następnie zapłacić za nią w wybrany przez siebie sposób. Po dokonaniu zakupu walutę możemy na powrót sprzedać lub wymienić na inną.

Na co zwrócic uwage przy wyborze gieldy, aby wybrac najlepsza gielde kryptowalut?

Wybierając giełdę kryptowalut, z której będziemy korzystać należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Jedną z najważniejszych spraw jest bezpieczeństwo – chodzi głównie o sposoby zabezpieczenia konta (m.in. logowania) oraz poziom bezpieczeństwa dokonywanych transakcji. Po drugie warto wybrać taką giełdę, która oferuje dużą ilość kryptowalut – zwiększy to nasze możliwości nabywcze. Ważna jest także wielkość giełdy – czyli ilość użytkowników i dokonywanych transakcji – te z małymi ilościami mogą nie spełniać naszych oczekiwań. Kolejną ważną sprawą jest kwestia obsługi klienta – tutaj należy wziąć pod uwagę obsługiwane języki oraz dostępne formy kontaktu. Już na etapie zakładania konta powinien nas zainteresować także proces weryfikacji tożsamości -im mniej skomplikowany tym lepiej. Można również zerknąć na opinie innych klientów / użytkowników – w tym celu pomocą będą nam służyć fora tematyczne, blogi i portale społecznościowe.

Bezpieczenstwo platformy

Oceniając bezpieczeństwo należy wziąć pod uwagę takie rzeczy jak:

 • Weryfikacja dwuetapowa konta – oprócz loginu i hasła wymagane jest np. podanie kodu przesłanego smsem.
 • Funkcja cold wallet – odpowiadającą za przechowywanie kluczy kryptowalutowych poza dostępem do Internetu.
 • Gromadzenie historii transakcji.
 • Program „bug bounty” – odpowiedzialny za zgłaszanie błędów.
 • Fundusz gwarancyjny – zgromadzone środki pieniężne w celu wypłaty klientom ewentualnych odszkodowań – wynikających m.in. z nieautoryzowanej utraty kryptowaluty.

Giełdą, która spełnia wszystkie te wymagania jest Binance – uważana za największą i najbezpieczniejszą giełdę kryptowalut (łączy w sobie wszystkie opisane metody zabezpieczeń) Z czystym sumieniem można również wskazać na giełdy BitBay, Coinbase i Kraken – w których bezpieczeństwo również stoi na wysokim poziomie.

Opinie klientów

Temat opinii klientów jest tematem najbardziej płynnym i niejednoznacznym. W zależności od źródła, z którego skorzystamy będziemy mogli otrzymać sprzeczne informacje. Można jednak wskazać, że w większości przypadków Binance i Bitbay spotykają się z pozytywnymi ocenami i opiniami. Przede wszystkim trzeba pamiętać jednak, że klient klientowi nierówny i to co dla jednego jest świetnym rozwiązaniem – drugiego może już nie zadowalać.

Wielkosc Gieldy

Tutaj należy wziąć pod uwagę ilość użytkowników i ilość dokonywanych transakcji. Wygląda na to, że prawdziwym królem tej kategorii jest Binance, która chwali się idącą w miliony liczbą dobowo wykonywanych transakcji, posiada też ogromną rzesze aktywnych użytkowników na całym świecie. To bardzo prosta zasada: im więcej klientów tym więcej transakcji – co przedkłada się to na możliwości nabywcze pojedynczego klienta. Godne polecenia w tej dziedzinie są także Bitbay i Coinbase.

Ilosc Kryptowalut

Im więcej kryptowalut giełda posiada w swej ofercie tym lepiej. Wybierając giełdę nie warto kierować się tylko dostępnością jednej czy kilku kryptowalut, których kupnem jesteśmy na daną chwilę zainteresowani. Nasze oczekiwania mogą się szybko zmienić, poza tym dostępność innych kryptowalut i obserwacji ich kursu może korzystnie zaktualizować nasze plany inwestycyjne. Warto też zwrócić uwagę na ilość tradycyjnych walut, których można użyć jako środków płatniczych lub wymiennych. Najwięcej kryptowalut w ofercie posiadają Binance i Houbi – jednakże ta druga nie posiada w ofercie walut FIAT.

Wysokosc ceny Kryptowalut

Ceny krytpowalut mogą różnić się w zależności od giełdy – na to również warto zwrócić uwagę. Jednym ze sprawdzonych sposobów jest obserwacja kilku wybranych kursów na kilku giełdach i odnotowywanie tej, która na przestrzeni czasu cechowała się najkorzystniejszymi cenami. Warto też zwrócić uwagę na wysokość prowizji pobieranej za transakcje. Niskimi prowizjami cechują się Binance, Kraken i Huobi. Na Binance, Bitbayu i Coinbase jest natomiast większe prawdopodobieństwo znalezienia korzystnych ofert.

Komunikacja i Customer Support

Może się zdarzyć, że jako użytkownik będziemy potrzebowali skontaktować się z działem obsługi. Najlepiej zatem, aby istniała taka możliwość w j. polskim i odbywała się za pośrednictwem e-mail lub czatu. Tak na przykład lider na rynku – Binance, choć może pochwalić się obsługą dostępną 24/7, stroną i giełda w j. polskim oraz obszernym działem edukacyjnym „Binance Academy” nie daje możliwości kontaktu w j. polskim – to wymaganie spełnia natomiast BitBay. Coinbase, Kraken i Houbi nie posaidają w ogóle j. polskiego w użyciu.

Wymagania weryfikacyjne

Wysoki poziom wymagań weryfikacyjnych – np. przesłanie skanu dokumentu tożsamości może być jednocześnie dużym plusem jak i minusem. Taka weryfikacja z pewnością zmniejsza odsetek oszustów wśród sieci użytkowników. Z drugiej strony wielu kryptowalutowych inwestorów oczekuje anonimowości, przy której już samo podanie wielu danych wiąże się z jej naruszeniem. Weryfikacja, o czym już było wspomniane ma na celu uwierzytelnienie klienta w oczach giełdy. Oprócz podania danych osobowych w celu. np. odblokowania pełnej funckjonalności serwisu (m.in. dokonywania inwestycji bądź wypłat na większe kwoty) należy zakończyć proces weryfikacji poprzez przesłanie dokumentów ją potwierdzających: skanów dowodu osobistego, wyciągu rachunku bankowego, pisma urzędowego (m.in. ZUS i US), umowę z bankiem. Niektóre giełdy – takie jak np. Binance proces weryfikacji opierają o procedurę KYC – (ang. Know your customer).

Licencje

Większość działających giełd podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego i zobowiązana jest do zalegalizowania swej działalności. Niestety w większości przypadków działalność giełd kryptowalutowych pozostaje poza takową kontrolą- podobnie jest w przypadku Polski. Jest to pewne zagrożenie dla użytkowników korzystających z takich przedsięwzięć, gdyż w przypadku utraty aktywów – pozostają zdani jedynie na łaskę platformy, z której korzystali, gdyż krajowy organ nadzorujący nie ma prawnej możliwości podjęcia interwencji. W tym zakresie warto wspomnieć, że wiele giełd kryptowalutowych przeprowadziło prowadzenie swojej działalności do krajów, w których podlega ona specjalnej licencji i zostaje zalegalizowana – takim krajem m.in. jest Malta.

Gielda Kryptowalut bez Weryfikacji Tozsamosci

Niektóre giełdy kryptowalutowe nie wymagają weryfikacji tożsamości od swoich użytkowników (np. Binance) – co nie oznacza, że są oni pozbawieni możliwości dokonywania transakcji. Zazwyczaj konto niezweryfikowane ma ograniczone funkcje nabywcze i zbywcze. Aby znieść limity transakcyjne należy poddać konto weryfikacji. W ten sposób giełdy zachęcają użytkowników ceniących anonimowość do skorzystania z ich usług, z drugiej zaś strony minimalizują szkodliwą działalność potencjalnych oszustów.

Binance_Logo

 • Rok założenia: 2017

 • Giełda w języku polskim

 • Własny token BNB

Binance

Jaka jest Roznica Pomiedzy Gielda a Kantorem Kryptowalut?

Podstawową różnicą jest sposób dokonania zakupu. Giełda daje możliwość śledzenia kursów i trendów dając możliwość zakupu wtedy kiedy jest to najbardziej korzystne. Główną cechą kantorów jest natomiast łatwość w nabyciu kryptowaluty – nie wymaga to założenia konta na giełdzie, nie trzeba być ekonomistą – zwyczajnie kupujemy żądaną kryptowalutę w takiej ilości jakiej chcemy i kiedy chcemy zlecając jej przesłanie do wskazanego portfela. Warto wspomnieć, że obok kantorów internetowych funkcjonują kantory stacjonarne.

Plusy i Minusy Gield Kryptowalut

Plusy

 • W większości krajów nie podlegają krajowemu nadzorowi finansowemu;
 • Wysoki poziom bezpieczeństwa większości serwisów;
 • Międzynarodowość większości giełd;
 • Duża moc nabywcza: liczba użytkowników i dokonywanych transakcji;

Minusy

 • W większości krajów nie podlegają krajowemu nadzorowi finansowemu;
 • Możliwość utraty aktywów w wyniku nagłego zamknięci giełdy lub ataku hakerskiego;
 • Konieczność weryfikacji w celu dokonywania poważniejszych transakcji;